Amasya’da trafiğe kayıtlı motorlu kara taşıtı sayısı 169 bin 584’e ulaştı.<br/>Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Samsun Bölge Müdürlüğünün 2026 yılı Ağustos ayı verilerine göre, kentteki motorlu araç sayısı geçen yılın aynı ayına göre yüzde 5,6 artarak 8 bin 967 adet yükseldi. Amasya’daki araçların 78 bin 675’ini otomobil, 36 bin 260’ını motosiklet, 25 bin 468’ini traktör, 21 bin 415’ini kamyonet, 3 bin 986’sını kamyon, 2 bin 718’ini minibüs, 619’unu otobüs ve 443’ünü özel amaçlı taşıtlar oluşturdu.<br/><br/>En yüksek artış motosiklette<br/>Kentte geçen yılın ağustos ayına göre en yüksek artış yüzde 13 ile motosiklette gerçekleşti. Motosikleti yüzde 8,8 ile özel amaçlı taşıtlar ve yüzde 5,2 ile otomobiller takip etti.<br/>Amasya’da ağustos ayında 4 bin 245 motorlu kara taşıtının devri gerçekleştirildi. Devir işlemlerinin yüzde 63,6’sını otomobiller, yüzde 13,8’ini motosikletler ve yüzde 11,8’ini kamyonetler oluşturdu.
EKONOMI
16.09.2026 16:57
9 Okunma
Amasya’da motorlu araç sayısı 169 bini aştı
Amasya’da trafiğe kayıtlı motorlu kara taşıtı sayısı 169 bin 584’e ulaştı.Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Samsun Bölge Müdürlüğünün 2026 yılı Ağustos ayı verilerine göre, kentteki motorlu araç sayısı geçen yılın aynı ayına göre yüzde 5,6 artarak 8 bin 967 adet yükseldi. Amasya’daki araçların 78 bin 675’ini otomobil, 36 bin 260’ını motosiklet, 25 bin 468’ini traktör, 21 bin 415’ini kamyonet, 3 bin 986’sını kamyon, 2 bin 718’ini minibüs, 619’unu otobüs ve 443’ünü özel amaçlı taşıtlar oluşturdu.En yüksek artış motosikletteKentte geçen yılın ağustos ayına göre en yüksek artış yüzde 13 ile motosiklette gerçekleşti. Motosikleti yüzde 8,8 ile özel amaçlı taşıtlar ve yüzde 5,2 ile otomobiller takip etti.Amasya’da ağustos ayında 4 bin 245 motorlu kara taşıtının devri gerçekleştirildi. Devir işlemlerinin yüzde 63,6’sını otomobiller, yüzde 13,8’ini motosikletler ve yüzde 11,8’ini kamyonetler oluşturdu.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Airbus’tan Türkiye’nin havacılık pazarına ilişkin yeni ...
Ustalardan bakım uyarısı: "Maliyetleri düşürmek iç...
Tunceli’de 17,8 milyar liralık yatırım...
Konya’da gençler ve iş dünyası aynı masada buluştu...
Palu’da üreticilere yüzde 70 hibeli kırmızı mercimek to...
Kars’ta trafiğe kayıtlı araç sayısı 57 bin sınırında...
PUAN DURUMU
| # | TAKIM | O | P |
|---|---|---|---|
| 1 | GALATASARAY | 7 | 16 |
| 2 | BEŞİKTAŞ | 7 | 15 |
| 3 | AMED SPORTİF FAALİYETLER | 7 | 14 |
| 4 | FENERBAHÇE | 7 | 13 |
| 5 | TRABZONSPOR | 7 | 13 |
| 6 | CORENDON ALANYASPOR | 7 | 12 |
| 7 | KOCAELİSPOR | 7 | 12 |
| 8 | ARCA ÇORUM | 7 | 10 |
| 9 | KASIMPAŞA | 7 | 10 |
| 10 | ÇAYKUR RİZESPOR | 7 | 10 |
| 11 | İSTANBUL BAŞAKŞEHİR | 7 | 8 |
| 12 | GAZİANTEP FUTBOL KULÜBÜ | 7 | 8 |
| 13 | GENÇLERBİRLİĞİ | 7 | 8 |
| 14 | ERZURUMSPOR | 7 | 8 |
| 15 | GÖZTEPE | 7 | 6 |
| 16 | TÜMOSAN KONYASPOR | 7 | 5 |
| 17 | SAMSUNSPOR | 7 | 4 |
| 18 | EYÜPSPOR | 7 | 3 |
| # | TAKIM | O | P |
|---|---|---|---|
| 1 | METRO HOLDİNG KAYSERİSPOR | 10 | 25 |
| 2 | ALAGÖZ HOLDİNG IĞDIR FUTBOL | 10 | 20 |
| 3 | BURSASPOR | 9 | 19 |
| 4 | BATMAN PETROL SPOR | 10 | 19 |
| 5 | KEÇTAŞ ANKARA KEÇİÖRENGÜCÜ | 10 | 17 |
| 6 | MARDİN 1969 SPOR | 9 | 15 |
| 7 | SMS GRUP SARIYER | 10 | 15 |
| 8 | ANTALYASPOR | 10 | 15 |
| 9 | BANDIRMA SPOR | 10 | 14 |
| 10 | MISIRLICOMTR FATİH KARAGÜMRÜK | 9 | 13 |
| 11 | EKENLER BETON SİVASSPOR | 10 | 12 |
| 12 | MUĞLASPOR | 9 | 12 |
| 13 | BODRUM | 10 | 11 |
| 14 | ORFA YAPI PENDİKSPOR FUTBOL | 10 | 10 |
| 15 | MANİSA FUTBOL | 9 | 9 |
| 16 | TURKA ESENLER EROKSPOR | 9 | 8 |
| 17 | EMİNEVİM ÜMRANİYESPOR | 9 | 7 |
| 18 | ARTI DEĞER VAN SPOR FUTBOL | 10 | 7 |
| 19 | İSTANBULSPOR | 10 | 5 |
| 20 | BOLUSPOR | 9 | 1 |