GÜNDEM

İstanbul’un barajlarında dikkat çeken artış: 1 ayda yüzde 14 yükseldi

İstanbul’a su sağlayan barajlarda son haftalarda etkili olan yağışların ardından doluluk oranlarında yükseliş yaşandı. İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ) verilerine göre, 3 Ekim’de yüzde 39,04 olarak ölçülen genel doluluk oranı, 2 Kasım itibarıyla yüzde 54,17’e yükseldi. Yaklaşık bir aylık dönemde yüzde 14,86’lık artış yaşanırken barajlardaki su seviyelerinin aynı oranda yükselmemesi dikkat çekti. Bazı barajlarda doluluk yüzde 90’ın üzerine çıkarken bazılarında yüzde 5 seviyesine dahi ulaşılamadı.İstanbul’un su rezervlerinde son bir ayda yaşanan değişim, sonbahar yağışlarının barajlara katkısını ortaya koydu. Ancak genel doluluk oranındaki yükseliş, bütün su kaynaklarında benzer bir iyileşme yaşandığı ortaya koymadı.5 barajda doluluk yüzde 50’yi aştıİSKİ’nin açıkladığı son verilere göre İstanbul’a su sağlayan 10 barajın 5’inde doluluk oranı yüzde 50’nin üzerine çıktı. Darlık, Ömerli, Alibey, Elmalı ve Istrancalar barajları bu seviyeyi aşarken diğer 5 barajda doluluk yüzde 50’nin altında kaldı.Barajların doluluk oranları Darlık’ta yüzde 90,23, Ömerli’de yüzde 78,35, Alibey’de yüzde 70,87, Elmalı’da yüzde 65,79, Istrancalar’da yüzde 61,25, Terkos’ta yüzde 39,69, Sazlıdere’de yüzde 33,86, Büyükçekmece’de yüzde 32,36, Kazandere’de yüzde 4,05 ve Pabuçdere’de yüzde 2,96 olarak kaydedildi.Veriler, İstanbul’un su rezervlerinde belirgin bir bölgesel farklılık bulunduğunu da ortaya koydu. Darlık Barajı’ndaki doluluk yüzde 90’ın üzerinde seyrederken Pabuçdere ve Kazandere barajlarında bu oranın yüzde 5’in altında kalması, genel ortalamanın su kaynakları arasındaki farkı tek başına göstermediğini ortaya çıkardı.Geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 31,63’lük artışİstanbul barajlarındaki doluluk oranı, geçen yılın aynı dönemine göre de yükseldi. İSKİ’nin geçmiş yıllara ait istatistiklerine göre, 2 Kasım 2025’te yüzde 22,54 olan doluluk oranı, 2 Kasım 2026’da yüzde 54,17 olarak ölçüldü. Böylece bir yıllık dönemde 31,63’lük artış kaydedildi.
İstanbul’un barajlarında dikkat çeken artış: 1 ayda yüzde 14 yükseldi

İstanbul’a su sağlayan barajlarda son haftalarda etkili olan yağışların ardından doluluk oranlarında yükseliş yaşandı. İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ) verilerine göre, 3 Ekim’de yüzde 39,04 olarak ölçülen genel doluluk oranı, 2 Kasım itibarıyla yüzde 54,17’e yükseldi. Yaklaşık bir aylık dönemde yüzde 14,86’lık artış yaşanırken barajlardaki su seviyelerinin aynı oranda yükselmemesi dikkat çekti. Bazı barajlarda doluluk yüzde 90’ın üzerine çıkarken bazılarında yüzde 5 seviyesine dahi ulaşılamadı.<br/>İstanbul’un su rezervlerinde son bir ayda yaşanan değişim, sonbahar yağışlarının barajlara katkısını ortaya koydu. Ancak genel doluluk oranındaki yükseliş, bütün su kaynaklarında benzer bir iyileşme yaşandığı ortaya koymadı.<br/><br/>5 barajda doluluk yüzde 50’yi aştı<br/>İSKİ’nin açıkladığı son verilere göre İstanbul’a su sağlayan 10 barajın 5’inde doluluk oranı yüzde 50’nin üzerine çıktı. Darlık, Ömerli, Alibey, Elmalı ve Istrancalar barajları bu seviyeyi aşarken diğer 5 barajda doluluk yüzde 50’nin altında kaldı.<br/>Barajların doluluk oranları Darlık’ta yüzde 90,23, Ömerli’de yüzde 78,35, Alibey’de yüzde 70,87, Elmalı’da yüzde 65,79, Istrancalar’da yüzde 61,25, Terkos’ta yüzde 39,69, Sazlıdere’de yüzde 33,86, Büyükçekmece’de yüzde 32,36, Kazandere’de yüzde 4,05 ve Pabuçdere’de yüzde 2,96 olarak kaydedildi.<br/>Veriler, İstanbul’un su rezervlerinde belirgin bir bölgesel farklılık bulunduğunu da ortaya koydu. Darlık Barajı’ndaki doluluk yüzde 90’ın üzerinde seyrederken Pabuçdere ve Kazandere barajlarında bu oranın yüzde 5’in altında kalması, genel ortalamanın su kaynakları arasındaki farkı tek başına göstermediğini ortaya çıkardı.<br/><br/>Geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 31,63’lük artış<br/>İstanbul barajlarındaki doluluk oranı, geçen yılın aynı dönemine göre de yükseldi. İSKİ’nin geçmiş yıllara ait istatistiklerine göre, 2 Kasım 2025’te yüzde 22,54 olan doluluk oranı, 2 Kasım 2026’da yüzde 54,17 olarak ölçüldü. Böylece bir yıllık dönemde 31,63’lük artış kaydedildi.

TAKİPTE KALIN
PUAN DURUMU
# TAKIM O P
1 GALATASARAY 10 25
2 AMED SPORTİF FAALİYETLER 10 23
3 TRABZONSPOR 10 22
4 BEŞİKTAŞ 10 19
5 KASIMPAŞA 10 17
6 FENERBAHÇE 10 16
7 ARCA ÇORUM 10 16
8 KOCAELİSPOR 10 16
9 GÖZTEPE 10 15
10 İSTANBUL BAŞAKŞEHİR 10 14
11 ERZURUMSPOR 10 14
12 CORENDON ALANYASPOR 9 12
13 ÇAYKUR RİZESPOR 10 11
14 TÜMOSAN KONYASPOR 10 8
15 GAZİANTEP FUTBOL KULÜBÜ 10 8
16 GENÇLERBİRLİĞİ 9 8
17 SAMSUNSPOR 10 4
18 EYÜPSPOR 10 3