Samsun’da trafiğe kayıtlı motorlu kara taşıtı sayısı ağustos ayı sonu itibarıyla 558 bin 937’ye ulaştı. Kentte en fazla bulunan araç türü 270 bin 892 ile otomobil olurken, motosiklet sayısı 102 bin 570 olarak kayıtlara geçti.<br/>Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2026 yılı Ağustos ayı illere göre motorlu kara taşıtları istatistiklerine göre, Samsun’da toplam 558 bin 937 motorlu kara taşıtı bulunuyor. Araçların 270 bin 892’sini otomobiller, 102 bin 570’ini motosikletler, 91 bin 168’ini kamyonetler, 65 bin 951’ini ise traktörler oluşturuyor. Kentte ayrıca 12 bin 699 kamyon, 12 bin 535 minibüs, bin 766 otobüs ve bin 356 özel amaçlı taşıt mevcut.<br/>Samsun’da ağustos ayında toplam 14 bin 478 taşıtın devri yapıldı. Samsun’daki motorlu kara taşıtlarının Türkiye genelindeki toplam araç sayısı içerisindeki payı ise yüzde 1,60 oldu.
EKONOMI
16.09.2026 11:20
9 Okunma
Samsun’da trafiğe kayıtlı taşıt sayısı 558 bin 937 oldu
Samsun’da trafiğe kayıtlı motorlu kara taşıtı sayısı ağustos ayı sonu itibarıyla 558 bin 937’ye ulaştı. Kentte en fazla bulunan araç türü 270 bin 892 ile otomobil olurken, motosiklet sayısı 102 bin 570 olarak kayıtlara geçti.Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2026 yılı Ağustos ayı illere göre motorlu kara taşıtları istatistiklerine göre, Samsun’da toplam 558 bin 937 motorlu kara taşıtı bulunuyor. Araçların 270 bin 892’sini otomobiller, 102 bin 570’ini motosikletler, 91 bin 168’ini kamyonetler, 65 bin 951’ini ise traktörler oluşturuyor. Kentte ayrıca 12 bin 699 kamyon, 12 bin 535 minibüs, bin 766 otobüs ve bin 356 özel amaçlı taşıt mevcut.Samsun’da ağustos ayında toplam 14 bin 478 taşıtın devri yapıldı. Samsun’daki motorlu kara taşıtlarının Türkiye genelindeki toplam araç sayısı içerisindeki payı ise yüzde 1,60 oldu.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası’nda görev dağılımı yap...
Airbus’tan Türkiye’nin havacılık pazarına ilişkin yeni ...
Ustalardan bakım uyarısı: "Maliyetleri düşürmek iç...
Tunceli’de 17,8 milyar liralık yatırım...
Konya’da gençler ve iş dünyası aynı masada buluştu...
Palu’da üreticilere yüzde 70 hibeli kırmızı mercimek to...
PUAN DURUMU
| # | TAKIM | O | P |
|---|---|---|---|
| 1 | GALATASARAY | 7 | 16 |
| 2 | BEŞİKTAŞ | 7 | 15 |
| 3 | AMED SPORTİF FAALİYETLER | 7 | 14 |
| 4 | FENERBAHÇE | 7 | 13 |
| 5 | TRABZONSPOR | 7 | 13 |
| 6 | CORENDON ALANYASPOR | 7 | 12 |
| 7 | KOCAELİSPOR | 7 | 12 |
| 8 | ARCA ÇORUM | 7 | 10 |
| 9 | KASIMPAŞA | 7 | 10 |
| 10 | ÇAYKUR RİZESPOR | 7 | 10 |
| 11 | İSTANBUL BAŞAKŞEHİR | 7 | 8 |
| 12 | GAZİANTEP FUTBOL KULÜBÜ | 7 | 8 |
| 13 | GENÇLERBİRLİĞİ | 7 | 8 |
| 14 | ERZURUMSPOR | 7 | 8 |
| 15 | GÖZTEPE | 7 | 6 |
| 16 | TÜMOSAN KONYASPOR | 7 | 5 |
| 17 | SAMSUNSPOR | 7 | 4 |
| 18 | EYÜPSPOR | 7 | 3 |
| # | TAKIM | O | P |
|---|---|---|---|
| 1 | METRO HOLDİNG KAYSERİSPOR | 10 | 25 |
| 2 | ALAGÖZ HOLDİNG IĞDIR FUTBOL | 10 | 20 |
| 3 | BURSASPOR | 9 | 19 |
| 4 | BATMAN PETROL SPOR | 10 | 19 |
| 5 | KEÇTAŞ ANKARA KEÇİÖRENGÜCÜ | 10 | 17 |
| 6 | MARDİN 1969 SPOR | 9 | 15 |
| 7 | SMS GRUP SARIYER | 10 | 15 |
| 8 | ANTALYASPOR | 10 | 15 |
| 9 | BANDIRMA SPOR | 10 | 14 |
| 10 | MISIRLICOMTR FATİH KARAGÜMRÜK | 9 | 13 |
| 11 | EKENLER BETON SİVASSPOR | 10 | 12 |
| 12 | MUĞLASPOR | 9 | 12 |
| 13 | BODRUM | 10 | 11 |
| 14 | ORFA YAPI PENDİKSPOR FUTBOL | 10 | 10 |
| 15 | MANİSA FUTBOL | 9 | 9 |
| 16 | TURKA ESENLER EROKSPOR | 9 | 8 |
| 17 | EMİNEVİM ÜMRANİYESPOR | 9 | 7 |
| 18 | ARTI DEĞER VAN SPOR FUTBOL | 10 | 7 |
| 19 | İSTANBULSPOR | 10 | 5 |
| 20 | BOLUSPOR | 9 | 1 |